Hoppa till innehållet

Val till kommunfullmäktige

Varje val sedan 1973: hur fullmäktiges 65 platser har fördelats, och hur stor del av rösterna partierna fått.

Platserna val för val

  • Vänsterpartiet
  • Socialdemokraterna
  • Miljöpartiet
  • Centerpartiet
  • Liberalerna
  • Kristdemokraterna
  • Moderaterna
  • Sverigedemokraterna
  • Övriga partier
  1. 2026 5 27 3 5 5 13 7
  2. 2022 5 28 6 4 11 7
  3. 2018 6 30 7 4 9 5
  4. 2014 6 34 4 6 5 6
  5. 2010 6 33 4 5 8 3 6
  6. 2006 6 35 6 8 4 4
  7. 2002 6 32 6 10 5 4
  8. 1998 7 34 5 8 5 4
  9. 1994 4 37 3 7 6 3 5
  10. 1991 34 11 6 5 6
  11. 1988 35 10 8 4 4
  12. 1985 36 10 8 3 6
  13. 1982 36 13 4 3 7
  14. 1979 33 14 7 3 6
  15. 1976 33 15 6 3 6
  16. 1973 33 17 6 3 6

Röstandel över tid

Samma skala i alla: från 0 till 60 procent av rösterna. Håll över en punkt för valets siffra.

Vänsterpartiet 8,3 %
0 %25 %50 % 1973: 3,5 %, 0 platser 1976: 3,0 %, 2 platser 1979: 3,8 %, 2 platser 1982: 3,9 %, 2 platser 1985: 4,0 %, 2 platser 1988: 4,2 %, 2 platser 1991: 3,9 %, 2 platser 1994: 5,6 %, 4 platser 1998: 10,5 %, 7 platser 2002: 9,7 %, 6 platser 2006: 8,4 %, 6 platser 2010: 8,4 %, 6 platser 2014: 9,2 %, 6 platser 2018: 8,6 %, 6 platser 2022: 8,3 %, 5 platser 2026: 8,3 %, 5 platser 19732026
Socialdemokraterna 40,6 %
0 %25 %50 % 1973: 48,4 %, 33 platser 1976: 49,6 %, 33 platser 1979: 50,2 %, 33 platser 1982: 53,7 %, 36 platser 1985: 52,2 %, 36 platser 1988: 52,7 %, 35 platser 1991: 50,7 %, 34 platser 1994: 56,9 %, 37 platser 1998: 51,3 %, 34 platser 2002: 49,5 %, 32 platser 2006: 51,7 %, 35 platser 2010: 51,1 %, 33 platser 2014: 51,3 %, 34 platser 2018: 44,3 %, 30 platser 2022: 42,8 %, 28 platser 2026: 40,6 %, 27 platser 19732026
Miljöpartiet 4,8 %
0 %25 %50 % 1982: 0,6 %, 0 platser 1985: 1,0 %, 0 platser 1988: 2,9 %, 2 platser 1991: 2,3 %, 1 platser 1994: 4,7 %, 3 platser 1998: 3,8 %, 2 platser 2002: 2,6 %, 2 platser 2006: 3,2 %, 2 platser 2010: 4,7 %, 4 platser 2014: 5,5 %, 4 platser 2018: 3,5 %, 2 platser 2022: 3,7 %, 2 platser 2026: 4,8 %, 3 platser 19822026
Centerpartiet 7,0 %
0 %25 %50 % 1973: 24,2 %, 17 platser 1976: 23,5 %, 15 platser 1979: 20,7 %, 14 platser 1982: 18,9 %, 13 platser 1985: 15,7 %, 10 platser 1988: 15,7 %, 10 platser 1991: 16,3 %, 11 platser 1994: 11,4 %, 7 platser 1998: 7,8 %, 5 platser 2002: 9,8 %, 6 platser 2006: 9,4 %, 6 platser 2010: 7,8 %, 5 platser 2014: 8,0 %, 6 platser 2018: 10,3 %, 7 platser 2022: 8,9 %, 6 platser 2026: 7,0 %, 5 platser 19732026
Liberalerna 1,9 %
0 %25 %50 % 1973: 11,2 %, 6 platser 1976: 10,2 %, 6 platser 1979: 10,3 %, 7 platser 1982: 7,0 %, 4 platser 1985: 12,7 %, 8 platser 1988: 11,0 %, 8 platser 1991: 9,7 %, 6 platser 1994: 8,1 %, 6 platser 1998: 11,5 %, 8 platser 2002: 15,2 %, 10 platser 2006: 12,0 %, 8 platser 2010: 11,9 %, 8 platser 2014: 7,7 %, 5 platser 2018: 6,6 %, 4 platser 2022: 3,0 %, 2 platser 2026: 1,9 %, 0 platser 19732026
Kristdemokraterna 8,0 %
0 %25 %50 % 1973: 4,5 %, 3 platser 1976: 4,3 %, 3 platser 1979: 4,7 %, 3 platser 1982: 4,7 %, 3 platser 1985: 4,5 %, 3 platser 1988: 5,9 %, 4 platser 1991: 8,1 %, 5 platser 1994: 4,9 %, 3 platser 1998: 7,1 %, 5 platser 2002: 7,5 %, 5 platser 2006: 6,9 %, 4 platser 2010: 5,2 %, 3 platser 2014: 3,9 %, 2 platser 2018: 3,7 %, 2 platser 2022: 5,5 %, 4 platser 2026: 8,0 %, 5 platser 19732026
Moderaterna 19,0 %
0 %25 %50 % 1973: 7,7 %, 6 platser 1976: 8,9 %, 6 platser 1979: 9,7 %, 6 platser 1982: 10,6 %, 7 platser 1985: 9,2 %, 6 platser 1988: 6,8 %, 4 platser 1991: 8,5 %, 6 platser 1994: 7,9 %, 5 platser 1998: 7,5 %, 4 platser 2002: 5,5 %, 4 platser 2006: 7,1 %, 4 platser 2010: 9,0 %, 6 platser 2014: 9,9 %, 6 platser 2018: 14,2 %, 9 platser 2022: 17,1 %, 11 platser 2026: 19,0 %, 13 platser 19732026
Sverigedemokraterna 9,9 %
0 %25 %50 % 2002: 0,0 %, 0 platser 2006: 1,2 %, 0 platser 2010: 1,8 %, 0 platser 2014: 4,2 %, 2 platser 2018: 8,0 %, 5 platser 2022: 10,1 %, 7 platser 2026: 9,9 %, 7 platser 20022026

Valdeltagande

Andel som röstade83,5 %
75 %85 %95 % 1973: 89,8 %1976: 90,2 %1979: 90,2 %1982: 90,3 %1985: 89,2 %1988: 85,9 %1991: 86,2 %1994: 86,9 %1998: 81,8 %2002: 80,1 %2006: 81,5 %2010: 83,8 %2014: 84,9 %2018: 86,2 %2022: 82,6 %2026: 83,5 % 19732026

Alla val i en tabell

Platser och andel av rösterna för varje parti, val för val
Val VSMPCLKDMSDÖvr. Valdeltagande
2026 58,3 % 2740,6 % 34,8 % 57,0 % 01,9 % 58,0 % 1319,0 % 79,9 % 00,5 % 83,5 %
2022 58,3 % 2842,8 % 23,7 % 68,9 % 23,0 % 45,5 % 1117,1 % 710,1 % 00,5 % 82,6 %
2018 68,6 % 3044,3 % 23,5 % 710,3 % 46,6 % 23,7 % 914,2 % 58,0 % 01,0 % 86,2 %
2014 69,2 % 3451,3 % 45,5 % 68,0 % 57,7 % 23,9 % 69,9 % 24,2 % 00,3 % 84,9 %
2010 68,4 % 3351,1 % 44,7 % 57,8 % 811,9 % 35,2 % 69,0 % 01,8 % 00,1 % 83,8 %
2006 68,4 % 3551,7 % 23,2 % 69,4 % 812,0 % 46,9 % 47,1 % 01,2 % 00,1 % 81,5 %
2002 69,7 % 3249,5 % 22,6 % 69,8 % 1015,2 % 57,5 % 45,5 % 00,0 % 00,3 % 80,1 %
1998 710,5 % 3451,3 % 23,8 % 57,8 % 811,5 % 57,1 % 47,5 % 0– 00,6 % 81,8 %
1994 45,6 % 3756,9 % 34,7 % 711,4 % 68,1 % 34,9 % 57,9 % 0– 00,5 % 86,9 %
1991 23,9 % 3450,7 % 12,3 % 1116,3 % 69,7 % 58,1 % 68,5 % 0– 00,6 % 86,2 %
1988 24,2 % 3552,7 % 22,9 % 1015,7 % 811,0 % 45,9 % 46,8 % 0– 00,8 % 85,9 %
1985 24,0 % 3652,2 % 01,0 % 1015,7 % 812,7 % 34,5 % 69,2 % – 00,8 % 89,2 %
1982 23,9 % 3653,7 % 00,6 % 1318,9 % 47,0 % 34,7 % 710,6 % – 00,5 % 90,3 %
1979 23,8 % 3350,2 % – 1420,7 % 710,3 % 34,7 % 69,7 % – 00,6 % 90,2 %
1976 23,0 % 3349,6 % – 1523,5 % 610,2 % 34,3 % 68,9 % – 00,4 % 90,2 %
1973 03,5 % 3348,4 % – 1724,2 % 611,2 % 34,5 % 67,7 % – 00,5 % 89,8 %

Platser i fetstil, andel av rösterna under.

Får vi räkna dig som besökare?

Säger du ja sparar vi ett slumpat nummer i en kaka i din webbläsare. Då kan vi räkna hur många olika personer som läser sidan, även när flera delar samma nätverk, som på ett kontor. Numret används bara till det, delas inte med någon och raderas ur vår logg efter 30 dagar. Säger du nej räknas besöket ändå, men utan nummer. Läs mer