Hoppa till innehållet

Skolor

Förskolor, grundskolor, gymnasier och vuxenutbildning i kommunen.

Slag

Jämför grundskolor

Grundskolor i siffror, en rad per skola
Bergsbyskolan – – – ~100 % cirka 160 85,8 % 11,6
Björkskolan 212,5 79,2 % ~100 % – cirka 80 56,3 % 7,9
Björnåkersskolan 220,6 73,6 % 81,1 % 64,5 % cirka 340 61,2 % 9,6
Bodbysunds miljöskola – – – – cirka 40 71,4 % 6,2
Bolidenskolan 218,3 66,7 % 75,0 % 50,0 % cirka 240 77,8 % 6,1
Bruksskolan – – – – cirka 30 64,6 % 7,9
Bureskolan 224,5 73,1 % 86,5 % 55,4 % cirka 470 86,3 % 10,8
Bygdsiljumsskolan – – – – cirka 30 70,6 % 7,4
Byskeskolan 203,3 63,6 % 79,5 % 63,6 % cirka 320 78,7 % 9,6
Drängsmarksskolan – – – ~100 % cirka 80 83,2 % 8,0
Ersmarksskolan – – – ~100 % cirka 110 57,3 % 9,2
Floraskolan 220,6 79,3 % 85,1 % 75,4 % cirka 630 83,4 % 10,6
Furuskolan – – – – cirka 50 55,9 % 7,2
Gummarksskolan – – – – cirka 60 79,5 % 12,1
Hjoggböleskolan – – – – cirka 30 59,6 % 9,3
IES International School Skellefteå – – – – cirka 20 * % 4,7
Internationella Engelska Skolan Skellefteå 245,6 69,2 % 76,9 % 80,0 % cirka 400 * % 12,4
Kusmarksskolan – – – – cirka 40 77,5 % 11,6
Kågeskolan 221,8 70,4 % ~100 % 77,4 % cirka 470 75,6 % 11,6
Lejonströmsskolan 243,6 88,9 % 93,5 % 76,7 % cirka 620 84,9 % 10,4
Lövångersskolan 164,9 52,2 % 60,9 % 57,9 % cirka 150 57,7 % 8,5
Medleskolan – – – ~100 % cirka 120 61,5 % 10,8
Morö backe skola 217,5 78,3 % 79,7 % 73,9 % cirka 600 83,9 % 10,9
Norrhammarskolan 218,9 70,3 % 91,9 % 85,4 % cirka 480 84,2 % 10,0
Ostviksskolan – – – ~100 % cirka 80 75,8 % 12,7
Resursskola Norrhammar – – – – cirka 10 71,8 % 1,9
Sjungande dalens skola – – – – cirka 50 83,7 % 6,8
Skråmträskskolan – – – – cirka 40 53,6 % 7,2
Stackgrönnanskolan – – – – cirka 60 72,5 % 8,0
Sunnanåskolan – – – 77,4 % cirka 320 78,9 % 12,9
Sörböleskolan 213,4 63,3 % 81,6 % 62,5 % cirka 430 69,3 % 9,1
Tuböleskolan – – – 75,0 % cirka 180 80,7 % 10,4
Ursviksskolan 221,1 80,8 % 86,5 % 77,8 % cirka 350 76,5 % 10,9
Vebomarks Byaskola – – – – cirka 30 – –
Yttre Ursviksskolan – – – ~100 % cirka 130 67,8 % 13,0
Örjanskolan 183,8 56,5 % 65,2 % 62,2 % cirka 300 70,5 % 9,7

Enligt Skolverket.

Jämför gymnasieskolor

Gymnasieskolor i siffror, en rad per skola
Anderstorpsgymnasiet 9 cirka 910 92,2 % 10,1
Anderstorpsgymnasiet Hammarängen 2 cirka 70 83,5 %2023/24 5,3
Baldergymnasiet 6 cirka 730 86,4 % 10,1
Baldergymnasiet introduktionsprogrammet – cirka 100 57,0 % 5,6
Guldstadsgymnasiet i Skellefteå 6 cirka 170 74,9 % 14,4
Kanalskolan 1 cirka 390 73,7 % 10,8
Naturbruksgymnasiet i Burträsk 1 cirka 80 74,6 % 5,2
Praktiska Gymnasiet Skellefteå 6 cirka 150 69,2 % 9,0
Skellefteå fjärrgymnasium 4 – – –
Yrkesgymnasiet Skellefteå 6 cirka 80 53,9 %2024/25 12,0

Enligt Skolverket.

Antagningspoäng 2025

Antagningspoäng per program och skola
Barn- och fritidsprogrammet Anderstorpsgymnasiet Anderstorpsgymnasiet 127,5 180,2
Barn- och fritidsprogrammet Baldergymnasiet Baldergymnasiet 210,0 243,4
Barn- och fritidsprogrammet Guldstadsgymnasiet i Skellefteå Guldstadsgymnasiet i Skellefteå 120,0 167,9
Bygg- och anläggningsprogrammet Anderstorpsgymnasiet Anderstorpsgymnasiet 192,5 227,2
Bygg- och anläggningsprogrammet Anderstorpsgymnasiet Hammarängen Anderstorpsgymnasiet Hammarängen 195,0 233,0
Bygg- och anläggningsprogrammet Praktiska Gymnasiet Skellefteå Praktiska Gymnasiet Skellefteå 112,5 177,9
Bygg- och anläggningsprogrammet Yrkesgymnasiet Skellefteå Yrkesgymnasiet Skellefteå 155,0 177,9
Ekonomiprogrammet Guldstadsgymnasiet i Skellefteå Guldstadsgymnasiet i Skellefteå 167,5 206,1
Ekonomiprogrammet Kanalskolan Kanalskolan 220,0 271,4
El- och energiprogrammet Baldergymnasiet Baldergymnasiet 240,0 271,1
El- och energiprogrammet Guldstadsgymnasiet i Skellefteå Guldstadsgymnasiet i Skellefteå 107,5 184,7
El- och energiprogrammet Praktiska Gymnasiet Skellefteå Praktiska Gymnasiet Skellefteå 80,0 184,8
El- och energiprogrammet Skellefteå fjärrgymnasium Skellefteå fjärrgymnasium 205,0 207,5
El- och energiprogrammet Yrkesgymnasiet Skellefteå Yrkesgymnasiet Skellefteå 177,5 208,3
Estetiska programmet Anderstorpsgymnasiet Anderstorpsgymnasiet 130,0 243,4
Estetiska programmet Guldstadsgymnasiet i Skellefteå Guldstadsgymnasiet i Skellefteå 135,0 178,8
Fordons- och transportprogrammet Anderstorpsgymnasiet Anderstorpsgymnasiet 170,0 193,9
Fordons- och transportprogrammet Anderstorpsgymnasiet Hammarängen Anderstorpsgymnasiet Hammarängen 207,5 239,9
Fordons- och transportprogrammet Praktiska Gymnasiet Skellefteå Praktiska Gymnasiet Skellefteå 97,5 164,7
Fordons- och transportprogrammet Yrkesgymnasiet Skellefteå Yrkesgymnasiet Skellefteå 115,0 155,6
Frisör- och stylistprogrammet Guldstadsgymnasiet i Skellefteå Guldstadsgymnasiet i Skellefteå 187,5 225,7
Försäljnings- och serviceprogrammet Anderstorpsgymnasiet Anderstorpsgymnasiet 177,5 211,9
Hotell- och turismprogrammet Anderstorpsgymnasiet Anderstorpsgymnasiet 127,5 220,3
Hotell- och turismprogrammet Praktiska Gymnasiet Skellefteå Praktiska Gymnasiet Skellefteå 90,0 90,0
Industritekniska programmet Baldergymnasiet Baldergymnasiet 87,5 191,1
Naturbruksprogrammet Naturbruksgymnasiet i Burträsk Naturbruksgymnasiet i Burträsk 127,5 215,5
Naturvetenskapsprogrammet Baldergymnasiet Baldergymnasiet 200,0 290,9
Restaurang- och livsmedelsprogrammet Anderstorpsgymnasiet Anderstorpsgymnasiet 162,5 214,5
Samhällsvetenskapsprogrammet Anderstorpsgymnasiet Anderstorpsgymnasiet 125,0 240,9
Samhällsvetenskapsprogrammet Guldstadsgymnasiet i Skellefteå Guldstadsgymnasiet i Skellefteå 217,5 270,0
Teknikprogrammet Baldergymnasiet Baldergymnasiet 190,0 256,7
VVS- och fastighetsprogrammet Anderstorpsgymnasiet Anderstorpsgymnasiet 215,0 238,7
Vård- och omsorgsprogrammet Baldergymnasiet Baldergymnasiet 135,0 207,5
Vård- och omsorgsprogrammet Praktiska Gymnasiet Skellefteå Praktiska Gymnasiet Skellefteå 170,0 218,8
Vård- och omsorgsprogrammet Yrkesgymnasiet Skellefteå Yrkesgymnasiet Skellefteå 290,0 291,3

Poäng för de elever som kom in, av högst 340. Enligt Skolverket.

Får vi räkna dig som besökare?

Säger du ja sparar vi ett slumpat nummer i en kaka i din webbläsare. Då kan vi räkna hur många olika personer som läser sidan, även när flera delar samma nätverk, som på ett kontor. Numret används bara till det, delas inte med någon och raderas ur vår logg efter 30 dagar. Säger du nej räknas besöket ändå, men utan nummer. Läs mer